Po dvou letech testování na svěťáku je to tu! Nový sjezďák Pivot Phoenix!
04/10/2024
Jestli nějaké kolo bylo v posledních dvou letech opravdovým středem pozornosti, byl to právě prototyp nového Pivotu Phoenix, který na tratích světového poháru ve sjezdu jezdil Brit Bernard Kerr. A je jednou věcí extrémně význačný. Konstrukce rámu obsahuje šestiprvkovou zadní stavbu, na kterou se přenáší výkon pomocí dvou samostatných řetězů.

Prototyp












Při vývoji prototypu bylo užito karbonových trubek, které však byly spojeny hliníkovými kusy. Nyní však vyšel rám v celé své kráse a samozřejmě se jedná o karbonový monokok. Konstrukci se 6 prvkovou zadní stavbou navrhl mistr v konstruování horských kol a odrpužení - Dave Weagle. Místo klasického uchycení řetězu High Pivot s vysokou kladkou je zde užito dvou samostatných řetězů. Díky tomu bylo možné ještě o hodně zvýšit světlou výšku samotného řetězu. Tomu pomáhá i možnost použití měnšího převodníku, který je kompenzován jedním převodovým poměrem navíc. Navíc to celkově prý absolutně vylučuje zpětný ráz pedálů. Celý rám je rozsáhle pokryt pryžovými chrániči a dorazy vidlice na horní rámové trubce plní zároveň funkci přechodu brzdových a řadících bovdenů do rámu.






Funkce tohoto typu přepákování je velmi složitá. Pro nezasvěceného je celkem oříšek to pochopit. Výsledkem by ale mělo být, že zadní stavba se při kompresi prodlouží asi o 20 mm, avšak od překonání hranice 140 mm zdvihu se opět začne mírně zkracovat. Pomocí Flip Chipu lze ještě geometrii a funkci odpružení upravit. Flip Chip je dále i v hlavovém složení, jako je u takových kol dnes běžné. Celkově hodnota předního zdvihu činí 203 mm a zadní stavba má zdvih až 210 mm.


Celkovou nevýhodou je, že na tento typ pohonu potřebujete speciální kladky, které vyrábí jen Praxis a lze je zakoupit jen u Pivotu samotného. Ty jsou navíc nabízeny jen v délce 165 mm. 29 palcové kolo navíc nelze do zadní stavby namontovat.
Velikosti budou celkem 4. Na rozdíl od tradičního pojmenování zde přichází samozřejmě verze pojmenovaná S1 až S4. Hodnoty úhlu sedlovky a hlavové trubky společně s délkou zadní vzpěry budou stejné pro všechny z nich. Co se bude měnit je samozřejmě reach, stack a rozvor.
Prozatím lze kolo objednat ve dvou výbavových verzích. Ta základnější s názvem Ride v sobě obsahuje vidlici RockShox Boxxer Base a tlumič Vivid Base. Řazení zde zajišťuje 7 rychlostní Sram GX s kazetou o rozsahu 11-25 zubů. Brzdy jsou také od Sramu, konkrétně Maven Bronze Stealth s kotouči HS2. Kola jsou od DT Swissu - F1900. Za levnější ze dvou verzí dáte 7 799 €, neboli 197 658 Kč.

Vrcholná verze nese označení Pro a odpružení má od Foxu. Konkrétně vidlici Factory 40 a tlumič Factory Float X2. Řazení pochází od Shimana. Jedná se o řadu Saint M820 s deseti rychlostmi. Brzdy pochází ze stejné řady, avšak doplněny jsou kotouči od Galferu. Zbytek je stejný až na kola, která jsou sice také od DTSwissu, ale mají název FR560. Cena takového kusu je 9 499 €, což je v přepočtu 241 013 Kč.

Nádherný kus techniky!
Detailní info přímo od výrobce najdete ZDE.