Patrick Lefevere končí na pozici sportovního ředitele Soudalu Quick-Step?!
11/12/2024
Existuje mnoho cyklistických odvětví, ve kterých jsou známí pouze závodníci. To ovšem tak úplně neplatí pro silniční cyklistiku. Když se totiž řekne jméno Patrick Lefevere, tak si každý cyklistický fanoušek vybaví charizmatického ředitele týmu Soudal Quick-Step. On se totiž velmi rád vyjadřuje do médií, což ho dělá velmi známým. Od nového roku ho ale už tak často vídat nebudeme, jelikož se rozhodl skončit na postu ředitele týmu. V jeho funkci ho nahradí současný člen vedení Jurgen Foré.
Celý příběh se začal psát v roce 2003. To byl rok, kdy si v té době již bývalý profesionální cyklista Patrick Lefevere založil svůj vlastní tým. Tehdy svůj nový tým zaregistroval pod jménem Soudal Quick-Step Davitamon. Lefevere postupně svou stáj vylepšoval. Během několika let se jeho tým vylepšil na neuvěřitelnou úroveň. Dnes tento tým známe pod názvem Soudal Quick-Step a řadíme ho mezi to nejlepší, co nám cyklistika může nabídnout.
Lefeverův tým během své více jak dvacetileté existence dosáhl na necelých 1000 výher. Své nejlepší období zažil v minulé dekádě. Tehdy tento belgický tým vyhrával jednu klasiku za druhou. V době té bylo soustředění týmu směřováno především na jednodenní závody. V nich tým v desátých letech jedenadvacátého století naprosto dominoval, když vyhrával jeden monument za druhým. Během těchto časů si tým vysloužil přezdívku Vlčí smečka. Ta byla odvozena od stylu závodění. Tým nikdy neměl jasného lídra, každý člen byl vždy ochotný obětovat se ve prospěch svého kolegy.
Teď už se ale pojďme přesunout od čísel přímo ke konkrétním závodníkům, kteří za tým závodili. Prvním opravdu velkým závodníkem, který za tým závodil, byl Tom Boonen. Ten v první dekádě tohoto století vyhrával v barvách Vlčí smečky jeden monument za druhým. Spolu s Bonenem patřil mezi hvězdy taky Ital Paolo Bettini. Ten se dokonce v letech 2006 a 2007 stal mistrem světa. Ve stopách této dvojice pokračovali v následujících letech další závodníci v čele s časovkářem Tonym Martinem. Lefeverův tým měl znovu možnost vozit duhový dres díky Polákovi Michalu Kwiatkowskému, jež ovládl světový šampionát v roce 2014.
To už se přesouváme do minulé dekády, kdy Lefeverův tým válcoval všechny klasiky. V čele byla nestárnoucí legenda Tom Boonen. Spolu s ním v týmu závodili jména jako Gilbert, Terpstra, Trentin, Martin nebo Alaphilippe. A nezůstávalo to jen u klasikářů. Za Soudal vždy jezdili i skvělí sprinteři jako Cavendish, Gaviria, Viviani nebo Jakobsen. I díky všem těmto závodníkům se této begické stáji hned několikrát podařilo ovládnout žebříček v počtu UCI bodů.
V týmu Quick-Step byla během let zůstala i velmi silná česká stopa. Jako první do belgického týmu přišel v roce 2011 Zdeněk Štybar. Ten byl během svého dvanáctiletého působení u mnoha skvělých úspěchů. Několik z nich zaznamenal i on sám. Jako další se po Štybarovi k týmu připojili Vakoč, Raboň, Sisr, Hirt a později i Černý. Ale ani jeden z nich nezanechal v belgickém týmu tak markantní stopu jako Štybar.
V posledních letech začala belgická stáj upínat více pozornosti k etapovým závodům a klasiky odsunula stranou. Hlavní hvězdou současného kádru je bezpochyby Belgičan Remco Evenepoel, kolem kterého se aktuálně celý tým točí. Tým věří, že on bude tím, kdo jako první Lefeverovi bude schopen doručit vítězství na Tour de France.
Co říkáte na konec Lefevera?