Loading...
Nová Vingegaardova zbraň! Dán pro první závod sezóny zvolil kliky o délce 150mm!

Nová Vingegaardova zbraň! Dán pro první závod sezóny zvolil kliky o délce 150mm!

25/02/2025

Dvojnásobný vítěz Tour de France Jonas Vingegaard zahájil sezónu 2025 na portugalském etapovém závodě Votla ao Algarve. Tam sice nepředváděl dominantní výkony, ale díky vítězné závěrečné časovce ovládl i celkové pořadí. Více než Dánovy výkony ale zaujala cyklistické fanoušky jedna novinka na jeho kole. Vingegaard totiž závodil na velmi krátký klikách, které měřily pouze 150mm!

Se zprávou o délce Dánových klik přišel instagramový účet ibike studio. Admin tohoto účtu si tohoto drobného detailu všiml na autě týmu Visma Lease a Bike, na němž bylo uchyceno Dánovo rezervní kolo. Na videu je dokonce vidět i moment, kdy byla klika změřena.

V poslední době se zkracování klik stalo poměrně velkým trendem. Už na loňské Tour de France jsme si mohli všimnout, že Tadej Pogačar závodil na klikách o délce 165mm, což na tu dobu byl poměrně revoluční krok. Zkracování klik následně řešil i Remco Evenepoel.


Tým Visma Lease a Bike samozřejmě nechtěl zůstat pozadu, takže na zkrácení klik přistoupil i jejich dánský lídr. Nizozemský tým ale zašel do úplného extrému, když Vingegaard během zimy přešel z 172,5mm dlouhých klik na pouhých 150mm.

Technologicky by se mělo jednat o prototyp nebo výrobek na míru, jelikož kliky o délce 150mm značka Sram vůbec nenabízí. Na První pohled kliky z Vingegaardova kola připomínají hliníkový model Sram Apex. Branding byl ale z klik odstraněn, takže nevíme jistě, o jaký model se jedná.

S velkou pravděpodobností jde o zkoušku. Pokud se kratší kliky týmu osvědčí, tak tým rozhodně nechá vyrobit nejvyšší modely od Sramu. S velkou pravděpodobností tak Vingegaard na Tour de France poveze karbonové odlehčené kliky Sram Red AXS.


Proč vlastně kratší kliky?

Ještě pořád v cyklistické společnosti převládá názor, že delší kliky znamenají větší páku, tudíž jsou lepší. Páka ale není jediná veličina, kterou musím zohlednit. Je potřeba započítat i dráhu, kterou noha urazí. A právě dráha je u delších klik větší. To ve výsledku znamená, že cyklista musí vykonat větší práci na jednu otáčku.

Naopak při zkracování klik se dráha, kterou noha otáčí, zkracuje. To znamená, že se sníží práce na jedno otočení. Ve výsledku kratší kliky dopomáhají k vyšší kadenci. Navíc je závodník s menšími klikami více aerodynamický, jelikož jeho nohy nezabírají tolik prostoru. Páka v hodnotách od 80mm - 300mm nehraje tak zásadní roli.

Půjdete s dobou a pořídíte si také kratší kliky?


zdroj informací: bikeradar.com

Václav Halás
halasv17@gmail.com

Ano, taky zbožňuji cyklistiku, jako všichni, kteří navštěvují tenhle web. Ale pozor, některé její odvětví mám radši než ty ostatní. Sám jsem závodníkem a rád se porovnávám s ostatními v...

Václav
Halás
halasv17@gmail.com

Ano, taky zbožňuji cyklistiku, jako všichni, kteří navštěvují tenhle web. Ale pozor, některé její odvětví mám radši než ty ostatní. Sám jsem závodníkem a rád se porovnávám s ostatními v...

Náhled
Náhled
Náhled

Všechna práva vyhrazena. © 2024 Ondřej Vincenc, Steve Osyka

Obchodní podmínky . Podmínky ochrany osobních údajů