Loading...
Mont Ventoux a Tadejův reparát dvou stoupání! Trasa Tour de France 2025 je odhalena!

Mont Ventoux a Tadejův reparát dvou stoupání! Trasa Tour de France 2025 je odhalena!

29/10/2024

A je to tu! Trasa pro rok 2025 největšího a nejprestižnějšího cyklistického závodu světa je tu! A že příští rok opravdu dostojí svému jménu - Tour de France! Na rozdíl od minulých let, kdy slavnostní zahájení, takzvaný Grand Depart, hostili různé země, se tento rituál nyní uskuteční ve Francii a po celou dobu už závodníci v zemi gálského kohouta zůstanou. Mimo jiné nás navíc opět čeká i návrat elysejských polí a dojezd pod Vítězným obloukem! A co tedy ti nejlepší cyklisté světa příští rok absolvují?



Celkové parametry jsou více než krásné. Závodníci během 21 etap najedou 3 320 km a i díky 6 horským etapám se celkový výškový nájezd vyšplhá na hodnotu 51 550 metrů. Jasnými favority na celkové vítězství jsou pak samozřejmě Tadej Pogačar a Jonas Vingegaard. Tadej bude chtít přidat do sbírky své již 4. celkové vítězství, které by ho zařadilo po bok Chrise Frooma a přiblížil by se obáváné hodnotě 5 celkových vítězství. V tomto klubu jsou pak už jen ti největší a nejlepší - Anquetil, Merckx, Hinault a Indurain. 6 vítěztsví Grande Boucle nikdo zatím nedosáhl. Zato Jonas Vingegaard si bude chtít spravit chuť po letošním ročníku ovlivněném jeho zraněním a dorovnat v počtu celkových vítězství Pogiho. O zelený trikot si to rozdá samozřejmě Jasper Phillipsen společně s Biniamem Girmayem. Otázkou však je, na kolik bude Jasper úspěšný, když mu nebude pomáhat Mathieu van der Poel. To všechno uvidíme!



V první řadě přijde slavnostní start! Poté, co se tři roky startovalo mimo francouzské území, konkrétně ve Florencii, Bilbau a Kodani, nyní závodníci vyjedou ze severně položeného města Lille. A důležitou změnou je to, že po náročných úvodech předchozích ročníků přichází opravdu pohodový start. Prvních 7 etap je totiž výhradně rovinatých nebo lehce kopcovitých. Hned ze začátku tak uvidíme skvělé sprinterské souboje a soutěž o zelený trikot v celé své kráse. Zároveň to znamená, že si po první etapě některý ze sprinteru obleče žlutý dres. A to je jak pro Jaspera Phillpsena, tak pro Biniama Girmaye, tak i pro ostatní obrovské lákadlo a dost možná vrchol kariéry. Do této soutěže již nezasáhne Mark Cavendish. Jak již nedávno avizoval, na Tour se jako závodník nevrátí. Celkový počet jeho etapových vítězství se tak zastavuje na neskutečném čísle 35.



Ačkoliv sever Francie nabádá k zahrnutí dlážděných úseků z klasikářských závodů a zejména Paříž-Roubaix, kostky příští rok opět neuvidíme. Místo toho nás ve druhé až čtvrté etapě čekají lehké stoupání v závěrech etap a hodně bočního větru. Druhá etapa bude zároveň se svými 212 km nejdelší v ročníku. Určitě tedy uvidíme náročné boje o pozice v balíku a pravděpodobně také dost zmatku a nějaké pády.

Pátá etapa přinese individuální časovku, která bude měřit 33 km a celá se pojede po rovině. Spíš než lehkým jezdcům na celkové pořadí by tak měla vyhovovat například Filipu Gannovi nebo Stefanu Bisegrovi. Je tu však jedna výjimka - Remco Evenepoel. Tomu takové časovky vyhovují a zároveň svým letošním 3. místem v celkovém pořadí potvrdil, že na Grand Tours opravdu patří.



Šestá etapa je klasikářská. 201 km a 3500 nastoupaných výškových metrů se závěrečným krátkým 10 procentním výšvihem naznačuje, že by to mohlo sedět některým z klasikářských es. Etapa s číslem 7 se vrátí na stoupání zvané Mur-de-Bretagne, kde se Mathieu van der Poel při své premiéře na Grand Boucle oblékl do žlutého trikou. Na tento kopec se vystoupá v průběhu etapy hned 2x, s tím, že druhý výstup bude cílový. Nizozemský oblíbenec a všeuměl tu však pravděpodobně nebude. Přednost by chtěl dát mistrovství světa na horských kolech.



Následují opět dvě sprinterské etapy a po nich první horská. Druhá ze sprinterských je výjimečná tím, že při posledních 3 dojezdech ve stejném místě zvítězil Mark Cavendish. Otázkou je, kdo na něho naváže? Horská etapa se odehraje na francouzský státní svátek den dobytí bastily. Na jejím závěru čeká stoupání Puy-de-Sancy, které je se svými 1 885 výškovými metry nejvyším vrcholem centrálního masivu. Ačkoliv měří jen 3,3 km a má 8 %, celkových 4 400 výškových metrů v nohou jezdců se rozhodně na něčem podepíše. Uvidíme opatrný start soutěže o celkové pořadí, nebo ostrou agresivní bitvu jako je u Tadeje a Jonase ve zvyku?



Po volném dni dostanou závodníci na celkové pořadí jeden den na roztočení nohou, zatímco sprinteři si užijí své. Následuje horská etapa, při které se cíl nachází na pyrenejském stoupání Hautacam. Tento vrchol si všichni můžeme pamatovat z ročníku 2022, kdy Tadej Pogačar spadl ve sjezdu, Jonas Vingegaard na něho gentlemansky počkal a při závěru na Hautacamu mu to nandal v plné síle. Nejen tím si zajistil své první vítěství na Staré Dámě. Vrátí mu to Pogačar?



Stejně jako v roce 2022, po Hautacamu následuje časovka. Ta bude měřit 11 km a bude čistě o jednom stoupání. Tím stoupáním bude Peyragudes, kde můžeme rovněž zavzpomínat na ročník 2022, kdy na tomto kopci předvedl skvělý výkon Mikkel Bjerg, jenž dotáhl Tadeje a Jonase až na cílové letiště. Tam si to kluci rozdali ve sprintu kolo na kolo. Z toho souboje tehdy vyšel šťastněji Tadej. Co uvidíme příští rok?



Následuje jedna horská etapa se závěrem na kopci Luchon-Superbagnères, kam se Tour vrátí poprvé od roku 1989. Pak už jen kopcovitá etapa vhodná pro únik či sprintery a na řadu přichází druhý volný den.

Po volném dni je tu jedno z nejikoničtějších stoupání ve Francii - Mount Ventoux! Při posledních dvou návštěvách poskytlo opravdu neskutečné momenty. V roce 2016 zde byl Chris Froome ve žlutém nucen běžet místo jízdy na kole, jelikož jeho tým nevychytal výměnu rozbitého kola. Naposledy jsme legendární vysílač viděli v roce 2021, kdy fantastickým způsobem etapu pro vrchaře vyhrál hvězdný klasikář Wout van Aert a Jonas Vingegaard dokázal poprvé alespoň na chvíli odtrhnout Tadeje Pogačara.



17. etapa dopřeje sprinterům, jelikož již v té následující přijde další vražda. 18. etapa by se dala bez pochyby označit za královskou. Celkových 171 km se skoro 6000 nastoupanými metry určitě děsí závodníky ve snech již teď. Jako předkrm před hlavním kopcem dne budou stoupání Col du Glandon a Col de la Madeleine, které by vystačili na samostatnou etapu. To by však přeci bylo moc lehké. Závěr se odehraje na Col de la Loze. To můžeme mít v živé paměti ještě dnes, když v roce 2023 prožil Pogačar jedno z nejhorších vyhoření kariéry a do vysílačky pronesl slavnou větu - I'm gone, I'm dead. V létě příštího roku se toto stoupání pojede z druhé strany a jeho parametry jsou skutečně hrozivé - 26,2 km a 6,5 % průměrného sklonu.



Etapa s číslem 19 definitivně rozhodne, kdo se stane vítězem celkového pořadí. Tato horská etapa končí na La Plange, kde jezdci okusí 19,1 km a 7,2 %. Předposlední den si opět přijdou na své klasikáři a celý závod slavnostně vyvrcholí 27. července závěrečnou etapou s dojezdem pod Vítězný oblouk. Po minulém roce, kdy se končilo v Nice kvůli olympijským hrám, nás tak opět čeká podívaná na sprinterské klání, stíhačky s francozskou trikolorou a bouchání šampaňského za jízdy. Celé se to navíc odehraje opravdu ve velkém stylu, jelikož od prvního dojezdu pod vítězným obloukem nás bude dělit přesně půl století.



Tak jak to vidíte? Pogačar, Vingegaard, a nebo snad někdo úplně jiný?

Celou trasu společně se specifikacemi můžete omrknout na oficiálních stránkách Tour.


Vojtěch Dušánek
vojta.dusanek@seznam.cz

Jmenuju se sice Vojta, ale v redakci mi nikdo neřekne jinak než Véna. Kolo mě provází vedle dalších sportů od útlého dětství, nicméně v posledních pár letech jsem tomu propadl úplně. Na Cyklistickým...

Vojtěch
Dušánek
vojta.dusanek@seznam.cz

Jmenuju se sice Vojta, ale v redakci mi nikdo neřekne jinak než Véna. Kolo mě provází vedle dalších sportů od útlého dětství, nicméně v posledních pár letech jsem tomu propadl úplně. Na Cyklistickým...

Náhled
Náhled
Náhled

Všechna práva vyhrazena. © 2024 Ondřej Vincenc, Steve Osyka

Obchodní podmínky . Podmínky ochrany osobních údajů