Konec karbonových kol?! Canyon bude klimaticky neutrální!
13/02/2024
Cyklistika hraje jednu z klíčových rolí v dosahování klimatické neutrality, avšak produkce kol, podobně jako u ostatních výrobků, rovněž příspívá k tvorbě emisí skleníkových plynů. S cílem řešit tuto problematiku, Canyon nyní prezentuje své záměry dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050, stejně jako Evropská unie. Může toto všechno znamenat mimo jiné i konec používání karbonu k výrobě rámů? Přeci jen už nedávno o tom mluvil Jaromír Spěšný u nás v podcastu.
"Zavedli jsme nástroj pro hodnocení životního cyklu, který vyhodnocuje dopad každého našeho kola na životní prostředí. Díky tomu máme lepší přehled o tom, které kolo vytváří během výroby nejvíce emisí. Získáváme také přehled o dopadu jednotlivých komponent a materiálů použitých na našich kolech, " zní v oficiálním prohlášení.
Ve spolupráci s iniciativou Science Based Targets Initiative (SBTi) firma stanovila cíle pro udržitelnou výrobu, které jsou v souladu s cíli Pařížské klimatické dohody. Tyto cíle jsou podloženy vědeckými poznatky a byly důkladně ověřeny SBTi z hlediska jejich efektivity. Měření se rozděluje na dvě části - údaje o činnosti a emisní faktory. Údaje o činnosti podniku zahrnují informace o operacích, které mají zásadní dopad na vypouštění skleníkových plynů, včetně najetých kilometrů, spotřeby elektrické energie a paliv pro vytápění, či objemu spotřebovaných výrobků, zatímco emisní faktory představují standardní hodnoty, které ukazují objem CO2 uvolněného během provádění specifické činnosti. V praxi si pod tím můžeme představit, že údaj o činnosti je počet ujetých kilometrů při přepravě a emisní faktor značí, kolik gramů CO2 vznikne při ujetí jednoho kilometru. Díky tomu se tedy dá velmi přesně spočítat celkový dopad na životní prostředí.
Na základě tohoto měření rozdělil Canyon veškeré emise do tří kategorií. Emise první kategorie představují přímé emise pocházející z vlastních zdrojů, které má společnost pod kontrolou, jako jsou kanceláře, sklady a vozový park. Druhá kategorie se týká nepřímých emisí z energie, která je vyráběna mimo provozy firmy, například dodávaná elektřina. Třetí kategorie je pak pro měření nejobtížnější. Zahrnuje totiž ostatní emise, které nevznikají přímo ve společnosti, ale za které nese firma nepřímou odpovědnost v rámci celého dodavatelského řetězce. Mezi nimi jsou například nákupu produktů od dodavatelů, používání obalů, dojíždění zaměstnanců a přeprava materiálů. Dle dostupných dat tvoří první a druhá kategorie pouhé jedno procento celkové zátěže životního prostředí. A to zejména díky tomu, že výroba nakupované elektřiny probíhá v 84 % případů pomocí obnovitelných zdrojů.
Plánuje snížit všechny přímé emise z vlastních operací a emise získané od dodavatelů energie (kategorie 1 a 2) o 90 % ve srovnání s úrovněmi z roku 2022. Co se týče emisí spojených s dodavatelským řetězcem a dalšími nepřímými zdroji (kategorie 3), Canyon si klade za cíl je snížit o 97 %. V tiskové zprávě společnost toto snížení popisuje jako "nula".
Jaký je váš názor na tuto problematiku?