Loading...
Cyklistickey průvodce MTBO #1

Cyklistickey průvodce MTBO #1

17/01/2024

Se začátkem nového roku si hodně sportovců dává cíle, které chtějí v nadcházející sezóně splnit. Pro někoho to je častější pohyb, pro někoho ujetí určitého počtu kilometrů, někdo zas chce zkusit závody a někdo zas úplně novou disciplínu.  A právě pro ty, kteří hledají v cyklistice něco nového, je tento článek o MTBO.


S mapou na řidítkách po lese


MTBO je zkratka z anglických slov Mountain bike orienteering. Jedná se o křížení disciplín cross-country a orientačního běhu. Tedy sport, při kterém běháte s mapou a busolou v neznámém prostoru a snažíte se oběhnout trať podle mapy v co nejrychlejším čase.  MTBO se však jezdí jen po cestách a mimo cesty závodník musí kolo nést na rameni.


Co čekat na trati


 Mapa tratě MTBO (zdroj: ČSOS)Mapa tratě MTBO (zdroj: ČSOS)


V MTBO se rozlišuje několik vzdálenostních disciplín: sprint, middle a long. Každá tato disciplína má v pravidlech určený očekávaný čas vítěze kategorie, podle kterého se určí vzdálenost konkrétní trati. To je dáno růzností lokality závodu, protože je něco jiného jet závod na 50 minut v Polabí, nebo v Podkrkonoší.


Každá trať má také svůj start a cíl, ale to nejdůležitější je to mezi, kontroly. Kontroly se nacházejí na místech, které jsou přístupné na kole, a jejich „oražení“ je nezbytné pro dokončení závodu. Jakým postupem se závodník ke kontrole dostane je čistě na něm, ale kratší, přímější a sjízdnější cesta je většinou ta správná volba.


Jak vypadá kontrola


 Kontrola pro MTBO (foto: Jan Brychta)Kontrola pro MTBO (foto: Jan Brychta)


Kontrola je stojan s krabičkou, číselným kódem (31 a vyšší) a oranžovo-bílým lampionem pro lepší viditelnost v lese. Zmíněná krabička je jednotka, která zaznamenává oražení kontroly. Dřivé se razilo pomocí kleští, kterými se do papírové průkazky otiskl symbol, podle kterého se ověřilo, že daný závodník projel správně svoji trať. Dnes se však používá jednotka od společnosti SportIdent a závodníci mohou „razit“ bezkontaktně, a to ze vzdálenosti až 2 metry při průjezdu až 40 km/h. Tato inovace MTBO nejenom zrychlila, ale také udělala férovější pro závody s hromadným startem.


Pokud vás tento první kontakt s MTBO úplně neodradil, nebo dokonce navnadil na rychlou jízdu s hledáním kontrol po lese, tak určitě sledujte web cyklistickey.cz, kde postupně budou přibývat další články s orienťáckou tématikou.


Autor: Honza Vališ 

Redakce Cyklistickey
jsem@cyklistickey.cz

Cyklistickey tvoří nejkomplexnější cyklistický obsah a sdružuje nejširší komunitu cyklistů u nás

Redakce
Cyklistickey
jsem@cyklistickey.cz

Cyklistickey tvoří nejkomplexnější cyklistický obsah a sdružuje nejširší komunitu cyklistů u nás

Náhled
Náhled
Náhled

Všechna práva vyhrazena. © 2024 Ondřej Vincenc, Steve Osyka

Obchodní podmínky . Podmínky ochrany osobních údajů